Zastanawiając się nad zakupem paneli słonecznych zaczynamy zastanawiać się, czy takie rozwiązanie będzie dla nas zwyczajnie korzystne. W związku z tym warto zapoznać się z porcją najważniejszych informacji. W tym artykule pokazujemy, które parametry wpływają na wydajność instalacji fotowoltaicznej. Jeżeli planujesz dokonać takiego zakupu lub interesuje Cię tematyka energii odnawialnej, koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Czynniki wpływające na wydajność paneli fotowoltaicznych
Wydajność nazywana jest zależnością między parametrami eksploatacyjnymi, a poprawnym wykonaniem instalacji fotowoltaicznej. Pojęcie to odnosi się ilości energii słonecznej, która przekształcana jest w energię energetyczną. Samo zjawisko jest bardzo ściśle związane również z intensywnością promieniowania słonecznego.
Co w takim razie wpływa na samą wydajność paneli słonecznych? Do czterech podstawowych czynników możemy zaliczyć prawidłowy montaż instalacji, moc urządzeń, temperaturę oraz ewentualne zanieczyszczenia.
Prawidłowy montaż instalacji
To z całą pewnością najważniejszy element, który wpływa na działanie samych paneli przez kolejne lata. Podczas instalacji paneli słonecznych trzeba zwrócić uwagę na:
- Położenie budynku względem poszczególnych kierunków – na półkuli północnej, same panele powinny być skierowane na południe.
- Kąt nachylenia dachu oraz przeszkody terenowe – Wszelkie występujące w danym terenie zacienienia (częściowe lub całkowite) sprawiają, że wydajność pracy instalacji zwyczajnie spada.
- Panele łączone szeregowo – taka instalacja powinna być ustawiona pod tym samym kątem oraz jednocześnie w tym samym kierunku. Wszelkie różnice mogą spowodować utratę mocy. Wszystko to ze względu na różnice w ekspozycji na promienie słoneczne.
W związku z powyższym, najlepiej zatrudnić fachowców, którzy wykonają swoją pracę profesjonalnie. Dzięki temu unikniemy jakichkolwiek komplikacji oraz otrzymamy gwarancję najlepszej efektywności.

Moc urządzeń
Ten podpunkt dotyczy przede wszystkim straty efektywności, czyli utraty mocy w czasie. Jest to zjawisko jak najbardziej normalne. Dodatkowo producenci paneli słonecznych zazwyczaj dają 25 – 30 letnią gwarancję. Określa ona z jaką wydajnością panele będą działać po upływie tego czasu. Roczną stratę wydajności podaje się w procentach. Zazwyczaj wynosi ona od 0,3% do 0,5% rocznie. Warto więc przyjrzeć się opisywanym parametrom.
Temperatura
Dokonując zakupu paneli fotowoltaicznych, jednocześnie otrzymamy bardzo szczegółowy arkusz. Opisuje on, w jaki sposób będzie działała instalacja przy poszczególnych warunkach atmosferycznych. Obejmuje to również wpływ temperatury. Bardzo ważnym wskaźnikiem będzie punt Pmax, czyli Maximum Power Point. Określa on straty sprawności, gdy temperatura całego modułu wzrasta powyżej 25 °C. Wynoszą one od około 0,3 % do 0,4% na każdy stopień Celsjusza.
Zabrudzenia
Panele fotowoltaiczne naturalnie są podatne na zabrudzenia. Z całą pewnością nie jesteśmy w stanie zapobiec takiej właśnie sytuacji. W związku z tym dobrze jest dwa razy do roku pomyśleć o czyszczeniu takiej instalacji. Zajmują się tym specjalistyczne firmy, a samo czyszczenie powinno odbywać się w maju i sierpniu.
Przedstawione powyżej cztery czynniki zdecydowanie wpływają na wydajność paneli słonecznych. Przed dokonaniem zakupu z całą pewnością dobrze zweryfikować każdy z opisanych aspektów. Dzięki temu będziemy cieszyć się najwyższą efektywnością i jeszcze wyższymi oszczędnościami związanymi z opłatami za prąd.
