Ile Państwo Janikowscy zyskają na fotowoltaice?

Fotowoltaika w naszym kraju ciągle zyskuje na popularności. Decyduje o tym rosnąca świadomość Polaków i troska o środowisko, jednak głównym powodem coraz większej ilości instalacji fotowoltaicznych na polskich domach jest po prostu ich opłacalność.

Sprawdźmy, ile w najbliższych latach możemy zaoszczędzić na takiej inwestycji, jeśli zrealizujemy ją jeszcze w 2019 r.

Jak to wygląda w praktyce – fotowoltaika u Państwa Janikowskich

Posłużmy się przykładem naszych niedawnych klientów – Państwo Janikowscy* zgodzili się opowiedzieć o swojej inwestycji, aby pokazać jak przebiegało u nich całe przedsięwzięcie – konsultacje z doradcą, dobór rozwiązań i prace instalacyjne oraz ile zaoszczędzą na fotowoltaice w perspektywie kilkunastu i kilkudziesięciu lat. 

4-osobowa rodzina Państwa Janikowskich zamieszkuje nowy, jednopiętrowy budynek o powierzchni 130 m2. W domu znajdują się typowe sprzęty RTV i AGD, ale największe koszty generują urządzenia grzewcze, w tym przepływowe podgrzewacze wody. Roczne zużycie prądu wynosi u nich ok. 3700 kWh, co przekłada się na miesięczne rachunki w wysokości 190 zł.

Obawy przed inwestycją

„Byłem przekonany do fotowoltaiki przed podjęciem kontaktu z firmą. Wyliczenia technika tylko utwierdziły mnie w przekonaniu, że montaż paneli to dobra decyzja. Moje jedyne obawy budziła natomiast ingerencja w wyremontowany kilka lat temu dach.”

Różne poszycia dachowe wymagają oczywiście zastosowania innego rodzaju systemu montażu. Na pokrytym blachodachówką domu Państwa Janikowskich zamontowaliśmy typową instalację fotowoltaiczną z zastosowaniem konstrukcji dedykowanej do dachów pokrytych blachą. Południowo-wschodnie usytuowanie dachu było przyczyną montażu większej liczby wysokiej klasy paneli. Cena instalacji o mocy 3,64 kWp wyniosła 16 910 zł. Zgodnie z naszymi wyliczeniami inwestycja Państwa Janikowskich zwróci się po niecałych 7 latach. Po upływie tego czasu zaczną oni zarabiać i to niemałe pieniądze, osiągając po 25 latach ok. 47 tys. zł zysku z instalacji fotowoltaicznej.

Pomyśl o dofinansowaniu

Przekonują Cię powyższe liczby i zyski płynące z montażu fotowoltaiki, ale jednocześnie przerasta Cię jednorazowy wydatek ok. 17 tys. zł? Spokojnie, możesz skorzystać z kilku ułatwień w realizacji całej inwestycji:

  • Ulga podatkowa dla osób fizycznych – nawet przez 6 lat będziesz mógł sobie odliczać od podatku koszt instalacji fotowoltaicznej.
  • Niskooprocentowany kredyt – część banków (np. BOŚ Bank) ma w swojej ofercie korzystne kredyty na tego typu rozwiązania proekologiczne. 
  • Lokalne programy dotacyjne – niektóre gminy oferują swoim mieszkańcom dofinansowanie również do fotowoltaiki.

Pan Janikowski zdecydował się sfinansować inwestycję z niskooprocentowanego kredytu, rozłożonego na 10 lat, z miesięczną ratą w wysokości 146 zł. Taka rata kredytu oraz obniżone dzięki fotowoltaice rachunki za prąd do ok. 30 zł miesięcznie spowodowały, że rodzina Państwa Janikowskich płaci za energię elektryczną mniej niż  przed montażem instalacji. Dodatkowo w kolejnym roku rodzina skorzysta z ulgi podatkowej i otrzyma ok. 3 040 zł zwrotu podatku.

Co jeszcze zyskali?

Własna produkcja prądu to również uniezależnienie się od ciągłych podwyżek cen energii elektrycznej. Dotychczas było to kilka procent rocznie, jednak w tym roku przedsiębiorcy, a w kolejnym już wszyscy doświadczymy lawinowego wzrostu cen energii. Rodzina Janikowskich już nie.

Fotowoltaika znacznie zredukowała w ich domu pobór prądu z sieci, a wygenerowane przez instalację nadwyżki prądu przekazują teraz dystrybutorom energii elektrycznej. Z każdych odprowadzonych do sieci 10 kWh mogą odebrać 8 kWh w dowolnym momencie w ciągu roku rozliczeniowego.

Zmniejszenie rachunków za prąd o koszty energii, jaka została wyprodukowana przez własną instalację fotowoltaiczną, przynosi gospodarstwu domowemu Państwa Janikowskich spadek opłat o 85%.

Na koniec warto dodać, że oprócz zysków w postaci niższych rachunków czy ochrony środowiska, jest jeszcze jeden bonus fotowoltaiki – podniesienie wartości rynkowej domu. Poniesiony koszt jest więc tym bardziej trafną inwestycją w nieruchomość, którą odziedziczą dzieci Państwa Janikowskich. 

Chcesz się dowiedzieć więcej i poznać symulację oszczędności dla Twojego domu? Wypełnij formularz kontaktowy i zgłoś się na bezpłatną konsultację dot. instalacji fotowoltaicznej. Zmniejsz rachunki dzięki fotowoltaice!

* Na prośbę naszych klientów nazwisko użyte w artykule zostało zmienione.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *