Długość życia paneli fotowoltaicznych

Długość funkcjonowania różnych sprzętów zależna jest od materiałów, z których są wykonane oraz od wykorzystanego mechanizmu. Tak samo jest z panelami fotowoltaicznymi. Czy są one wytrzymałe oraz jaka jest długość ich życia? Zapraszamy do czytania.

Jaka jest wytrzymałość paneli słonecznych?

Badania przeprowadzone przez National Renewable Energy Lab (NREL) potwierdziły, że wytrzymałość oraz efektywność paneli fotowoltaicznych wynosi około 30 lat. Jednocześnie wraz z rozwojem technologicznym ich długotrwała sprawność nieustannie się polepsza. Co ciekawe najdłużej funkcjonujące panele działają nawet 40 lat. Oczywiście trzeba podkreślić,
że żywotność paneli słonecznych zależna jest od samej jakości, jak również od miejsca montażu. Większość z nich posiada dodatkowo 25 lub 30 letnią gwarancję.

Co się dzieje po 30 latach?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że po 30 latach panele słoneczne nie będą tak wydajne, jak na początku. Każdego roku tracą mniej więcej 0,5% wydajności. Powodem są przede wszystkim czynniki atmosferyczne, takie jak: opady atmosferyczne, wilgoć oraz zmiany temperatury. Oznacza to, że po 30 latach pracy ich sprawność wynosi około 85% wartości początkowej. Jest to bardzo dobry wynik.
Jednocześnie warto pamiętać o inwerterze, który służy do przetworzenia wyprodukowanego prądu tak, aby mógł zasilać urządzenia domowe. Element ten należy wymienić po około 15 latach. Jest to spowodowane bardziej skomplikowaną budową i większym narażeniem
na czynniki zewnętrzne.

Dlaczego żywotność paneli słonecznych jest tak długa?

Konstrukcja paneli fotowoltaicznych jest prosta i solidna. Wewnętrzny mechanizm nie jest zbudowany z delikatnych elementów elektronicznych, a sama obudowa jest bardzo wytrzymała. Dodatkowo panele słoneczne nie są narażone na jakiekolwiek uszkodzenia mechaniczne związane z ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Prawidłowa instalacja jest
gwarancją zachowania dobrego stanu całego mechanizmu przez długie lata.

Jak zadbać o panele, aby przedłużyć ich życie?

Odpowiednia pielęgnacja jest elementem, który pomaga w przedłużeniu żywotności urządzenia i zminimalizowaniu spadku wydajności. Regularny monitoring instalacji jest zdecydowaną podstawą. Jednocześnie w przypadku jakichkolwiek niepokojących zmian należy niezwłocznie zgłosić to do producenta paneli lub osoby, która je instalowała. Warto również cyklicznie sprawdzać stan techniczny pozostałych elementów instalacji, takich jak okablowanie czy inwerter. Oczywiście nie można także zapominać o czyszczeniu paneli słonecznych z kurzu oraz z pozostałych zanieczyszczeń.
Inwestycja w panele fotowoltaiczne jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. Decydując się na taką opcję, otrzymujemy gwarancję długowieczności. Dodatkowo ten wybór jest jednoznaczny z ogromnymi oszczędnościami związanymi z energią elektryczną. Pierwsze efekty można zaobserwować już po miesiącu, a biorąc pod uwagę kolejne 20 – 30 lat może uzbierać się całkiem pokaźna kwota.