fotowoltaika - firmę wybieraj mądrze

Fotowoltaika – firmę wybieraj mądrze

Rynek paneli fotowoltaicznych w Polsce rośnie jak na drożdżach. I to dobrze. To ekologiczne i przyszłościowe źródło energii. Dobrze byłoby, gdyby ze wzrostem popytu na ten produkt końcowy klient miał pewność, że obsługuje go doświadczony i sprawdzony doradca i wykonawca. Niestety, jest popyt, jest też często chęć zarobienia szybko i łatwo przez firmy, które nie do końca mają większe pojęcie o tej branży. Sprzedaż fotowoltaiki to nie sprzedaż cudownych garnków, których nie trzeba myć i się nie przypalają. Okazuje się, że często w taki sposób podchodzą do tego nieodpowiedzialni handlowcy. Obietnice jakości, wydajności i oszczędności często zastępują rzetelną informację dotyczących kosztów inwestycji i jej zasadności oraz możliwości wykonania. Takie podejście odbija się na rzetelnych firmach od lat pracujących na swoje imię i mających duże doświadczenie.

Niska cena

Często w takich przypadkach podawana jest dużo niższa cena pakietu fotowoltaicznego w porównaniu do konkurencyjnej firmy. Sprawdźmy czy aby przypadkiem nie jest to cena tylko głównych elementów bez uwzględnienia tzw. dodatkowych opłat, które finalnie mogą się okazać nie dodatkiem, a głównym kosztem całej inwestycji. Porównując to do branży samochodowej: Samochód kosztuje pewną sumę w wersji podstawowej, która jest maksymalnie okrojona. Jednak na plakacie reklamującym to auto jest model najbardziej wypasiony. Jeśli chcesz lepszy silnik, wyposażenie, ubezpieczenie – płacisz dużo, dużo więcej. W tym przypadku wiesz o tym i się decydujesz lub nie. Co w przypadku, gdybyś miał obiecany samochód z folderu, a dostałbyś ten okrojony?

Dlatego porównuj oferty i nie daj się złapać na „promocję do jutra”. Masz czas. To nieuczciwy handlowiec go nie ma, bo wie, że czas dla niego to utrata klienta.

Gwarancja prawie dożywotnia

Kolejne porównanie i kolejny powód do wybrania tej opcji. Nie zastanawia Cię, dlaczego jedni dają gwarancję na np. 5 lat, a inni na 50? Poproś o warunki gwarancji, przeczytaj wszystko, co napisane mikrodrukiem, sprawdź, kto jest gwarantem. Może się okazać, że wieczna gwarancja obowiązuje tylko, jeśli nie będziesz używał sprzętu, a gwarantem jest firma z San Escobar. Czasem warunków gwarancji nie jest w stanie zrozumieć wytrawny prawnik, a co dopiero zwykły zjadacz chleba.

Ile miejsca na dachu, tyle paneli

Dobór i umiejscowienie paneli ma kluczowy wpływ na poprawne działanie całego systemu. Nie daj się zwieść poglądom, że im więcej paneli, tym lepiej. Dobór uzależniony jest od Twojego zużycia energii. Pamiętaj też, że prawidłowy montaż z wyeliminowaniem zacienionych miejsc, to podstawa prawidłowej pracy i osiągnięcia zaplanowanej mocy paneli fotowoltaicznych.

Sprawdź firmę

Zawsze masz możliwość sprawdzenia firmy. Nic Cię to nie kosztuje. W dobie internetu łatwo dowiedzieć się, ile jest na rynku, jakie ma autoryzacje, jakich producentów sprzęt oferuje, kto ją poleca, jakie są o niej opinie, ilu ma pracowników i jak wykwalifikowanych, jak wygląda jej siedziba. Warto dowiedzieć się o inwestycjach już zrealizowanych i pofatygować się na miejsce lub zadzwonić i zapytać u źródła.

Wnioski

Nie patrz na każdego jak na złodzieja czy naciągacza, bo też nie o to tu chodzi. Jak w każdej branży są fachowcy i „fachowcy” mówiący: „Będzie Pan zadowolony!”. Ważne, by nie dać się ponieść euforii handlowca i podpisać umowę, której się nie przeczytało lub której się nie rozumie. Nie wszystko złoto, co się świeci, a w tym przypadku ciekawiej byłoby powiedzieć: Czasem nieodpowiedzialny wykonawca może bardziej Cię kopnąć niż prąd, który Ci zaoferuje.