Jak zmniejszyć rachunki za prąd o kilkadziesiąt procent? Instalacja fotowoltaiczna

Wszyscy możemy dziś korzystać z efektów rozwoju, jaki nastąpił w Polsce w ostatnich latach, lecz niestety ponosimy również jego koszty, często nie zdając sobie z tego sprawy. Dotyczy to w dużej mierze rachunków za energię elektryczną, które z roku na rok coraz bardziej drenują portfele Polaków. Średni wzrost cen za prąd w ostatnich latach szacował się na poziomie kilku procent rocznie.

Czy można oszczędzić?

Pytanie czy da się tego uniknąć, a jednocześnie bez limitów korzystać ze wszystkich urządzeń elektrycznych w domu? Potwierdzamy: da się! Rozwiązaniem jest instalacja fotowoltaiczna, dzięki której oszczędności na rachunkach za prąd mogą wynieść nawet kilkadziesiąt procent. Energia słoneczna jest za darmo i każdy może ją wykorzystać do produkcji energii elektrycznej, o czym dowiesz się z naszego artykułu.

Dlaczego ceny prądu są coraz większe?

Członkostwo Polski w Unii Europejskiej to nie tylko dopłaty bezpośrednie, ale również regulacje, między innymi te związane z przesyłem prądu. Nasze sieci energetyczne są przestarzałe i niedostosowane do najnowszych wymogów, co niesie za sobą potrzebę ich modernizacji i rozbudowy. Mówi się, że w ciągu najbliższych lat Polskę czeka największa transformacja energetyczna w historii, której koszty wyniosą setki miliardów złotych.

Inną przyczyną drożejącego prądu jest ujemny bilans energetyczny kraju, co oznacza, że z krajowych zasobów nie jesteśmy w stanie pokryć całego zapotrzebowania, a zatem prąd trzeba importować. Na domiar złego 90% krajowej energii wytwarzamy z węgla, przez co znacząco przekraczamy europejskie normy emitowanych spalin i musimy ponosić za to sankcje. Kółko się zamyka. Kto za to wszystko płaci? Oczywiście każdy z nas w kosztach energii elektrycznej.

Jak uniezależnić się od wzrostu cen energii elektrycznej?

Jednym ze sposobów na walkę z ciągłym wzrostem cen za prąd, który wynosi kilka procent rocznie i będzie jeszcze większy, jest jego własna produkcja. Brzmi poważnie, ale takie rozwiązanie jest prostsze, niż może się wydawać. Domowa elektrownia w postaci instalacji fotowoltaicznej to najpopularniejsze rozwiązanie w krajach wysokorozwiniętych – liderami w wytwarzaniu prądu w ten sposób są Niemcy, Hiszpania, Japonia oraz Stany Zjednoczone.

Jeżeli zdecydujesz się na taką formę wytwarzania energii, to najlepszą porą na tą inwestycję jest wiosna i lato. Ponadto od 1 stycznia 2019 roku możesz skorzystać z ulgi podatkowej za zakup materiałów, urządzeń i usług związanych z termomodernizacją, która obejmuje też instalacje odnawialnych źródeł energii. Prawo do takiej ulgi ma właściciel lub współwłaściciel budynku, a maksymalna kwota, jaką można odliczyć od podstawy opodatkowania to 53 tys. zł i mamy na to aż 6 lat.

Czy instalacja fotowoltaiczna się opłaci?

Aby precyzyjnie wyliczyć oszczędności z wykorzystania instalacji fotowoltaicznej, musimy wiedzieć, ile dokładnie energii dostarcza, a to kwestia nie tylko mocy promieniowania, lecz również usytuowania paneli, temperatury ich otoczenia, zacienienia i innych czynników. Zatem precyzyjne wyliczenia powinny się oprzeć na podstawie badań urządzeń w konkretnej sytuacji.

Przyjmując jednak średnie wartości, które kalkulujemy na podstawie naszego doświadczenia, możemy śmiało powiedzieć, że inwestycja w panele fotowoltaiczne zacznie się zwracać już w 5 roku użytkowania, porównując do korzystania z tradycyjnej sieci energetycznej, której koszty będą stale rosnąć.

Instalacja fotowoltaiczna wygeneruje Ci więcej pieniędzy niż lokata bankowa?

Co więcej, pokusimy się nawet o stwierdzenie, że fotowoltaika to zdecydowanie lepsze ulokowanie kapitału, niż trzymanie go na koncie oszczędnościowym lub lokacie, gdzie biorąc pod uwagę dużą inflację, topnieją oszczędności Polaków.

Załóżmy, że obecna cena 1 kWh energii elektrycznej to 0,61 zł, a przewidywany wzrost ceny energii rok do roku wyniesie tylko 3%. Prognozujemy zatem cenę 1 kWh energii za 25 lat na… 1,24 zł! Tymczasem cena 1 kWh wyprodukowanej z fotowoltaiki to 0,13 zł i to się nie zmieni, bo słońce nie podrożeje.

Bądź energetycznie niezależny!

Ceny prądu i innych dóbr rosną w zastraszającym tempie… dlatego, zamiast zastanawiać się, czy zarabiać na złocie, lokacie czy funduszach inwestycyjnych, przestań najpierw tracić na energii elektrycznej.

Każdy kolejny dzień, w którym będziesz sam produkował energię, przybliży Cię do osiągnięcia niezależności energetycznej, czyli dnia, w którym zwróci Ci się wydatek na instalację fotowoltaiczną, a potem już tylko będziesz liczyć zyski i z uśmiechem odbierać symboliczne rachunki za prąd.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Wypełnij formularz i zgłoś się na bezpłatną konsultację dot. instalacji fotowoltaicznej w Twoim domu. Zmniejsz rachunki dzięki fotowoltaice!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *