Kamień kotłowy – jak mu zapobiec?

Czym jest kamień kotłowy?

Masz z nim do czynienia każdego dnia. Chociaż nazwa sugeruje, że to osad występujący w kotłach, to znajdziesz go w każdym niemal systemie grzewczym. Jak powstaje kamień? I co ważniejsze: jak sobie z nim poradzić? Dziś na naszym blogu znajdziesz odpowiedzi na te pytania. 

Ten składający się z węglanów wapnia i magnezu osad powstaje w wyniku termicznego rozkładu wodorowęglanów wapnia i magnezu zawartych w wodzie, zwłaszcza twardej. Zaobserwujesz go chociażby na grzałce czajnika elektrycznego. 

Ryzyko uszkodzeń

Występuje on również w kotłach parowych, wymiennikach ciepła czy bojlerach. Czyli w każdym urządzeniu, gdzie woda jest podgrzewana do wysokich temperatur. Chociaż z pozoru wydaje się drobną uciążliwością, gromadzący się kamień może zakłócić prawidłowe działanie układu, a nawet doprowadzić do jego uszkodzenia. 

Powszechne występowanie kamienia w różnych urządzeniach i instalacjach wiąże się bezpośrednio z twardą wodą, która stanowi dość duży problem w naszym kraju.

Jakie są skutki występowania kamienia kotłowego?

Kamień kotłowy w instalacjach i urządzeniach wywołuje wiele negatywnych skutków. Wraz z upływem czasu osadza się on na elementach metalowych: w rurach, we wnętrzach grzejników, w pralkach, zmywarkach czy armaturze. Powstały osad ułatwia i przyspiesza odkładanie się kolejnych warstw kamienia. 

Kamień utrudnia przewodzenie ciepła, a także powoduje zatykanie się rur. Obniża wydajność kotłów i wymienników ciepła, zwiększa zaś zużycie energii cieplnej. Zaledwie milimetrowa warstwa kamienia kotłowego powoduje zmniejszenie wydajności kotła o ok. 46%!

Osadzający się w rurach kamień zmniejsza ich przekrój, czego konsekwencją są awarie czy zmniejszenie przepływu wody. W niektórych miejscach instalacji może doprowadzić nawet do nieodwracalnych zniszczeń, spowodowanych za wysoką lub za niską lokalną temperaturą pracy.

Po czym poznasz, że kocioł jest zakamieniony?

Kamień zgromadzony w poszczególnych częściach kotła wywołuje różne niepokojące efekty, które najczęściej skutkują koniecznością wezwania serwisu:

Wymiennik woda-spaliny

Zapchanie wymiennika powoduje przegrzewanie kotła lub brak odbioru ciepła z komory. Kocioł wymaga generalnego płukania lub wymiany. 

Wymiennik woda-woda

Kamień tu zgromadzony będzie powodował przegrzewanie kotła, komunikując to błędem przy podgrzewaniu ciepłej wody użytkowej.

Filtr siatkowy

Kamień zmniejsza przepływ w instalacji, może to powodować taktowanie kotła (kocioł włącza się i wyłącza na zmianę), przegrzewanie kotła lub całkowite zatkanie przekroju rury powrotnej.

Czujnik temperatury

Osadzenie się kamienia na czujniku temperatury powoduje błędny odczyt temperatury zasilania kotła.

Pompa obiegowa

Kamień blokuje wirnik pompy, w wyniku czego pompa nie tłoczy wody do instalacji.

Jak zapobiegać zakamienianiu kotła?

Są dwa podstawowe sposoby, które uchronią nasz kocioł przed opisanymi wyżej awariami:

  • Stosowanie wody uzdatnionej w instalacji grzewczej
  • Regularne przeglądy i serwisowanie kotła

Skontaktuj się z nami, jeśli zależy Ci na wieloletniej i bezawaryjnej pracy kotła. Chcesz uniknąć zniszczeń i strat? Nasz profesjonalny serwis kotłów pomoże utrzymać urządzenia w dobrej kondycji. Zadzwoń pod numer 12 345 02 08 i dowiedz się więcej. Albo skorzystaj z formularza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *