Modernizacja kotłowni – ile to będzie kosztowało?

Zastanawiając się nad modernizacją kotłowni w naszym domu,  powinniśmy zwrócić uwagę na następujące kwestie: koszt inwestycji, koszt paliwa, wygodę użytkowania oraz zakres potrzebnych robót. Ponadto pominąć nie możemy prawa i zasad dotyczących pozyskania środków z programów dotacyjnych.  

Zacznijmy może od kwestii prawnych. Już od dawna w Polsce nie można montować kotłów na paliwa stałe, nie spełniających standardów 5 klasy jakości spalania. Natomiast za niespełna dwa lata w  samej Małopolsce,  obowiązywać zacznie zakaz używania kotłów pozaklasowych. Dlatego też dotrzemy do momentu, gdzie w bardzo krótkim czasie należało będzie wymienić sporą liczbę kotłów. Wiąże się to również z kwestią finansów – dla wielu dość nadszarpującą domowy budżet. Ponadto, sami instalatorzy terminarze zleceń wypełnione mają często na rok do przodu. Wielu z nich nie chce podejmować się robót z kotłami na paliwa stałe, ciężkich i trudnych w montażu. Często również w ciasnych oraz niewygodnych pomieszczeniach w starszych domach. Widać, że spełnienie wymogów uchwał samorządowych nie będzie łatwe.

Koszty paliwa

Najpierw może koszt paliwa –  mamy do dyspozycji kilka paliw: gaz, węgiel, pelet a także prąd elektryczny. Porównajmy koszt 1 kilowatogodziny pozyskanej z tych źródeł:

  • Koszt 1 kWh z gazu GZ50 – z uwzględnieniem kosztu przesyłu i innych opłat – wynosi ok 0,16 zł.
  • Koszt 1 kWh z węgla – zakładając że z 1 kg otrzymujemy 25  MJ (bardzo dobry)  i cenie węgla 800 zł/t. – wyniesie 0,12 zł.
  • Koszt 1 kWh z peletu –  zakładając  że z 1 kg otrzymujemy 18 (bardzo dobry) i cenie obecnie ok 1.100 zł/t – wyniesie 0,22 zł.
  • Koszt 1 kWh z prądu – z uwzględnieniem kosztu przesyłu i innych opłat –  wyniesie ok 0,68 zł.

Proste porównanie cen pozyskania energii z poszczególnych paliw nie wystarczy. Należy jeszcze uwzględnić kilka innych parametrów, a przede wszystkim sprawność kotłów/urządzeń  i  koszty inwestycji włączając w to aspekty dotacyjne.

Ile kosztują kotły i pompa ciepła?

Kotły węglowe i peletowe oraz kotły 5 klasy z atestem „Ekoprojektu” – są w porównywalnych cenach, ich konstrukcja jest bardzo zbliżona. Za przyzwoite urządzenie trudno zapłacić mniej jak 8 tys. zł. Jednak modernizacja i pozostałe urządzenia kotłowni mogą kosztować drugie tyle. Kotły gazowe p przyzwoitej jakości startują z połowy tej. Za urządzenie wyższej klasy zapłacimy powyżej 10 tysięcy. Kotłownia gazowa jak i paletowa wymagają w większości przypadków nierdzewnego wkładu kominowego – to kolejne 1,5 – 2  tys. zł.  

Zupełnie inaczej kształtują się koszty pompy ciepła. Urządzenie dobrej jakości do ogrzewania domu kosztuje ok. od 25 do 30 tys. zł. Warto też pamiętać, że pompą ciepła możemy ogrzewać dom, który ma ogrzewania podłogowe albo bardzo duże powierzchniowo grzejniki. Często też w kotłowniach wykorzystujemy bufor ciepła, wymienniki, zawory mieszające – zależnie od rodzaju kotła  i rozbudowania układu grzewczego.