Pompa ciepła – czy się opłaca?

Jak mówi stare przysłowie: każda myszka swój ogonek chwali.
W przypadku pytania czy pompa ciepła się opłaca otrzymujemy różna, czasem skrajne odpowiedzi.
W zależności od tego czym dana firma handluje, jakich urządzeń jest producentem, takie uzyskujemy wiadomości na temat opłacalności nie tylko pomp ciepła ale i innych urządzeń.
Specjaliści w kotłach będą pokazywali wyższość ich rozwiązań, specjaliści w pompach ciepła zarzucą Cię swoimi argumentami „za”.


Każdy z nich na pewno ma rację ze swojego punktu widzenia. Czasem jednak trzeba pozbierać wszystkie elementy układanki i postarać się samemu pewne rzeczy ogarnąć, by mieć pewność, że to, co inni mówią jest słuszne.


Postanowiliśmy pozbierać kilka faktów i połączyć je ze sobą. Nie będą to szczegółowe wyliczenia, bo każdy dom i wymagania użytkowników, to indywidualne podejście. Będzie to pewien obraz, do którego można się odnieść we własnych wyliczeniach.
W tej odsłonie skupiamy się na kosztach urządzeń i ich montażu.
W oddzielnym artykule poruszymy tematy związane z oszczędnościami energii jakie niosą konkretne rozwiązania.

Najczęstszym dylematem jest: kocioł gazowy czy pompa ciepła i na tym się skupimy. Na początek należy określić czy dom jest projektowany czy już postawiony i czy wymaga modernizacji.

Gdy planujemy budowę domu…


Często inwestorzy porównują podstawowy parametr – cenę. Dlaczego? Już odpowiadamy.
Cena samego kotła w porównaniu do pompy jest praktycznie zawsze niższa. Niestety, to tylko część kosztów, które inwestor poniesie podczas budowy domu. Projektanci często dopasowują typowe projekty do potrzeb klienta
i niejako z rozpędu umieszczają tam kotłownię i komin. Jeśli od początku decydujemy się na pompę ciepła pewne elementy domu są zbędne, a co za tym idzie, sama inwestycja jest tańsza.

Pomieszczenie kotłowe powinno spełniać określone w przepisach parametry – przy pompie ciepła, praktycznie takiego specjalnego pomieszczenia nie trzeba. To już kilka tysięcy złotych
mniej w kosztach całego budynku. Komin – podobna sytuacja – w przypadku pompy ciepła jest zbędny – kolejne kilka tysięcy złotych oszczędności. Jeśli weźmiemy na tapetę koszt przyłącza gazowego i wszystkich kosztów z tym związanych, które też nie są potrzebne w przypadku pomy ciepła, to kolejna oszczędność następnych kilku tysięcy złotych.

W takiej sytuacji może się okazać, że pompa ciepła wcale nie jest droższa od kotła gazowego. Oczywiście pozostają kwestie takie jak pompa – gruntowa czy powietrzna, jaki kocioł z niskiej czy wysokiej półki i jakie dodatkowe elementy systemu należy dobrać. To jednak wybór między trwałością,
marką i ceną
zależny już od preferencji inwestora.

Gdy już wybudowaliśmy dom...

W tym przypadku o oszczędnościach związanych z samym budynkiem już nie ma mowy, bo już stoi. Pozostaje pytanie: czym wcześniej był ogrzewany? Jeśli nie było przyłącza gazowego – to dodatkowe koszty w przypadku montażu kotła gazowego.
Nie da się ukryć, że czas zwrotu inwestycji w takim przypadku będzie dłuższy. Nie znaczy to, że nieopłacalny. Tu należy patrzeć przyszłościowo w kategoriach komfortu użytkowania, ekologii, która wytycza pewne trendy i wymusza ekologiczne rozwiązania ale również zwiększających się kosztów gazu czy energii elektrycznej.
Pomocne są również programy wspierające modernizację takie jak „Czyste Powietrze”. Wiele gmin wprowadza własne, dodatkowe programy, które wykorzystują unijne środki, dzięki którym dostępne są dotacje do modernizacji kotłowni, gdzie źródłem ogrzewania jest pompa ciepła. W przypadku uzyskania takich dodatkowych funduszy nawet w domu modernizowanym może się okazać, że koszt kotła i pompy ciepła są zbliżone.

Okazuje się, że wybór nie jest łatwy. Czasem montaż pompy nie będzie wcale opłacalny. Ponieważ koszty remontu i modernizacji budynku będą bardzo wysokie, a istniejąca instalacja nie zapewni dostatecznego przekazywania energii. W innej sytuacji będzie to najlepsze rozwiązanie.
W takich przypadkach warto się zwrócić do fachowców, którzy oferują każde z tych rozwiązań. Nie będzie podejrzenia, że chcą „wcisnąć” coś, co nie pasuje. Mają doświadczenie i szeroki wachlarz propozycji, które będą dopasowane do oczekiwań.