Właśnie wystartował program “Mój Prąd”, który ma zachęcić Polaków do korzystania w swoich gospodarstwach domowych z paneli fotowoltaicznych.
Od 30 sierpnia można pobrać wniosek w sprawie dofinansowania instalacji. Maksymalna kwota dopłaty to 5 tys. złotych.
Co zrobić, aby zdobyć dotację?
Każdy chciałby zaoszczędzić, jednak… liczba domostw produkujących w naszym kraju własny prąd jest wciąż bardzo niewielka. Jak wynika z raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2018” (wydanego przez Instytut Energii Odnawialnej), łączna moc zainstalowana w PV wynosiła na koniec maja 2018 r. ok. 300 MW.
Stanowiło to ok. 3,5% udziału fotowoltaiki w polskim miksie OZE. To wciąż bardzo mało, a przecież fotowoltaika to często rachunki niższe nawet o 90%!
Program “Mój Prąd” wystartował
Na zwiększenie produkcji ekologicznej energii w naszym kraju ma szansę wpłynąć rządowy program “Mój Prąd”. Gwarantuje on dotację do zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych w wysokości 50% wydanej kwoty. Dotowane będą instalacje o mocy 2–10 kW.
Maksymalna kwota wynosi 5 tys. zł. Budżet programu to miliard złotych, więc dofinansowanie może otrzymać 200 tys. wnioskodawców.
Dla kogo jest program “Mój Prąd”?
Wniosek o dotację w programie może złożyć każdy, kto po 23 lipca zamontuje w swoim domu panele fotowoltaiczne i przedstawi odpowiednie dokumenty.
Beneficjentami dopłat mogą być wyłącznie osoby fizyczne. Z programu nie mogą skorzystać osoby posiadające już w swoim gospodarstwie panele i chcące np. rozbudować domową instalację.
Sprawdź szczegółowe założenia programu: https://www.gov.pl/web/energia/program-moj-prad-zalozenia-szczegolowe
Jakie dokumenty są niezbędne?
Aby uzyskać dotację, do wniosku, który jest dostępny m.in. na stronie NFOŚiGW, należy dołączyć:
- Fakturę za zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej
- Potwierdzenie opłacenia faktury (z datą po 23.07.)
- Dokument potwierdzający instalację licznika dwukierunkowego
Gdzie złożyć wniosek?
Wypełniony wniosek – w wersji papierowej – wraz z kompletem dokumentów należy złożyć w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub przesłać na adres funduszu: Konstruktorska 3A, 02-673 Warszawa.
Pamiętaj, że przy składaniu wniosków istotna jest kolejność zgłoszeń, zgodnie z zasadą: kto pierwszy ten lepszy.
Chcesz płacić mniej za prąd? Pospiesz się!
Rządowa inicjatywa ma zachęcać gospodarstwa domowe do inwestycji w fotowoltaikę i samowystarczalności energetycznej. Celem nadrzędnym jest wsparcie programu “Czyste Powietrze” i zwiększenie produkcji zielonej energii w naszym kraju.
Dziś, kilkanaście dni po wystartowaniu programu, wiemy już, że spotkał się on z ogromnym zainteresowaniem Polaków. W pierwszym tygodniu do NFOŚiGW wpłynęło niemal 170 wniosków.
Zrealizowano już płatności dla pierwszych beneficjentów programu – wyniosły one 80 tys. zł. Dlatego warto pospieszyć się ze składaniem wniosków, zanim zarezerwowana na ten cel pula pieniędzy zostanie wyczerpana.
Jakie panele wybrać?
Czym różnią się od siebie poszczególne modele paneli fotowoltaicznych? Jakimi parametrami kierować się przy ich zakupie? Już dziś warto rozeznać ten rynek i dokonać najlepszego wyboru paneli do swojego domu.
My rekomendujemy sprawdzone modele (VITOVOLT 300, PERC, LG NeON® 2), które cieszą się naszym najwyższym zaufaniem, bo wyróżniają się wytrzymałością, a gwarancja ich efektywności trwa aż 20 lat.
Podczas konsultacji z nami, pomożemy Ci precyzyjnie dobrać model, który najlepiej spełni Twoje oczekiwania.
Dlaczego warto skorzystać z programu i cieszyć się swoją fotowoltaiką?
Niezależność energetyczna z jednej strony, z drugiej – obniżenie rachunków za prąd nawet o kilkadziesiąt procent. To główne powody, dla których warto zdecydować się na instalację fotowoltaiczną. Zwłaszcza teraz, gdy w ramach programu “Mój Prąd” można uzyskać tak korzystne dofinansowanie.
Pamiętaj: inwestycja w panele fotowoltaiczne zacznie się zwracać już w 5 roku użytkowania. Tymczasem koszty korzystania z tradycyjnej sieci energetycznej będą nieubłaganie rosnąć.