Wszystko, co powinieneś wiedzieć, by dostać 5 tys. na fotowoltaikę

Właśnie wystartował ministerialny program “Mój prąd”. Od 30 sierpnia możesz pobrać wniosek w sprawie dofinansowania instalacji fotowoltaicznych. Maksymalna kwota dopłaty to 5 tys. złotych. Poznaj założenia programu i dowiedz się, co musisz zrobić, aby zdobyć pieniądze na panele słoneczne. 

Własny prąd

Liczba domostw produkujących w naszym kraju własny prąd jest wciąż bardzo niewielka. Tymczasem – również w związku ze zmieniającym się klimatem – braki w dostawach energii, zwłaszcza w okresie letniego szczytu, stają się realnym zagrożeniem.

Dotacja

Ten stan rzeczy ma zmienić program “Mój prąd”, który zgodnie z szacunkami ministerstwa obejmie nawet 200 tys. gospodarstw. Budżet tego przedsięwzięcia to miliard złotych, a dofinansowanie będzie udzielane w formie dotacji do 50% kosztów. Oznacza to, że na instalację fotowoltaiki możesz uzyskać 5 tys. złotych.

Mój prąd – najważniejsze informacje

 1. Program ruszył 30 sierpnia br. i potrwa do 20 grudnia 2024r. (lub do wyczerpania środków).
 2. Z dopłaty mogą skorzystać jedynie osoby fizyczne, które są stroną umowy przyłączeniowej..
 3. W ramach programu możesz ubiegać się o dofinansowanie do mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy od 2kW do 10kW.
 4. Wysokość dofinansowania wynosi do 50% kosztów kwalifikowanych instalacji paneli słonecznych, jednak nie więcej niż 5 tys. zł. W praktyce oznacza to, że większość prosumentów skorzysta z maksymalnego dofinansowania, gdyż instalacje fotowoltaiczne kosztują zazwyczaj ponad 10 tys. zł.
 5. Przez “koszty kwalifikowane” rozumiane są koszty zakupu i montażu instalacji.
 6. Instalacja obejmuje panele fotowoltaiczne z niezbędnym oprzyrządowaniem.
 7. Dopłaty są przyznawane na inwestycje opłacone po dniu ogłoszenia programu “Mój prąd”, czyli po 23 lipca. Liczy się data potwierdzenia opłacenia, np. przelewu. Dotacji nie otrzymają osoby, mające instalację, za którą zapłaciły przed 23 lipca.
 8. Do wniosku musisz dołączyć faktury za zakup i montaż systemu fotowoltaicznego (mogą być sprzed 23 lipca), potwierdzenie opłacenia tych faktur (zgodnie z punktem 5 – po 23 lipca) oraz dokument potwierdzający instalację licznika dwukierunkowego wraz z danymi identyfikacyjnymi konkretnej umowy kompleksowej.
 9. Wnioski o dofinansowanie mogą być składane – niestety – wyłącznie w formie papierowej. Druk pobierzesz ze stron Ministerstwa Energetyki, Ministerstwa Środowiska lub Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Można je przesłać do adresata pocztą, kurierem lub złożyć osobiście w NFOŚiGW w Warszawie przy ul. Konstruktorskiej. 
 10. Po zatwierdzeniu wniosek automatycznie staje się umową o dofinansowanie oraz wnioskiem o płatność.
 11. Dofinansowanie zostanie udzielone wyłącznie na nowe urządzenia (tzn. wyprodukowane nie później niż 24 miesiące przed instalacją).
 12. Wniosek powinieneś złożyć po zakończeniu inwestycji i otrzymaniu informacji o zamontowaniu licznika dwukierunkowego. Oznacza to, że przed zamontowaniem instalacji nie musisz podejmować żadnych działań. 
 13. Jak informuje NFOŚiGW, dopłaty nie przysługują osobom, które korzystają już z paneli słonecznych, ale chciałyby je rozbudować.

Uwaga: jeżeli otrzymałeś już dofinansowanie lub jesteś w trakcie realizacji inwestycji fotowoltaicznej w ramach innego programu, nie możesz ubiegać się o wsparcie w ramach programu „Mój Prąd”.

Cel programu

Celem programu NFOŚiGW, Ministerstwa Energii oraz Ministerstwa Środowiska jest zwiększenie liczby paneli słonecznych w Polsce. Rządowa inicjatywa ma zachęcić gospodarstwa domowe do inwestycji w fotowoltaikę i samowystarczalności energetycznej.

Jednak na słabe  zainteresowanie możliwościami, jakie dają panele słoneczne, wpływają nie tylko ograniczenia finansowe. Równie istotnym problemem jest wciąż niska świadomość ekologiczna Polaków. Dlatego tak ważne jest, zwłaszcza teraz, gdy rusza program “Mój prąd” informowanie o wieloaspektowych korzyściach, jakie daje własna, domowa instalacja fotowoltaiczna. 

Chcesz się dowiedzieć więcej i poznać symulację oszczędności dla Twojego domu? Wypełnij formularz kontaktowy i zgłoś się na bezpłatną konsultację dot. instalacji fotowoltaicznej. Zmniejsz rachunki dzięki fotowoltaice!


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *