Wymiana centralnego ogrzewania na gazowe – ile to może kosztować?

Czy zmiana ogrzewania na gazowe musi być kosztowna? Niekoniecznie. To zależy od tego, jak szeroko chcemy potraktować wymianę, bo przecież na centralne ogrzewanie składa się nie tylko kocioł.

To również cała instalacja, która może być wykonana z rozmaitych tworzyw sztucznych, stali lub miedzi oraz grzejniki wykonane z aluminium lub stali. Sprawdźmy, od czego zależą koszty i rozmiar prac instalatorskich.

Nie wszystko naraz

Wymianę ogrzewania można podzielić na etapy, zaczynając od wymiany samego kotła. To rozsądne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli nasza instalacja jest w dobrym stanie.

Montaż nowego kotła jest możliwy nawet w przypadku grzejników żeliwnych. Po zbadaniu szczelności naszej instalacji można przejść do procesu wymiany pieca. To pozwoli nam znacznie zaoszczędzić na rachunkach za gaz, zwiększy się także komfort użytkowania związany z brakiem konieczności doglądania gazowego kotła. O tym, kiedy kocioł gazowy to najlepsze rozwiązanie przeczytasz tutaj <<

Na miejscu może się okazać, że wystarczy wymienić jedynie część instalacji lub tylko zamontować termostaty w celu poprawy efektywności Twojego systemu grzewczego.

Ile to kosztuje?

Wymiana pieca grzewczego to koszt od 4 tysięcy złotych, w przypadku podstawowych modeli, do nawet kilkudziesięciu tysięcy, jeżeli system grzewczy należy do tych bardziej zaawansowanych, obejmujących np. możliwość niezależnego sterowania ogrzewaniem w wybranych pomieszczeniach.

Możemy wówczas ustawiać inną temperaturę dla łazienki, salonu itd. Niektóre droższe systemy pozwalają sterować poziomem ogrzewania za pomocą smartfona lub dostosowywać je do warunków panujących na zewnątrz.

A co z wkładem kominowym?

Jeżeli dysponujesz starszą kotłownią, bardzo często w jej przypadku może się okazać konieczna wymiana wkładu kominowego na taki wykonany z materiału odpornego na działanie kondensatu, który zawierają spaliny produkowane przy użytkowaniu kotła kondensacyjnego.

Wymiana instalacji C.O. – kluczowe informacje

O ile wymiana pieca jest prosta do skalkulowania (wybieramy model, który odpowiada naszym potrzebom), o tyle przy wymianie całej instalacji niezbędna jest ocena przez fachowca na miejscu. Musi on potwierdzić, czy konieczna będzie w tym przypadku wymiana systemu rurowego, zaworów termostatycznych, grzejników etc.

Co powinna zawierać przykładowa wycena instalacji C.O. w domu jednorodzinnym?

Poniżej prezentujemy elementy, na które składa się porządna wycena prac instalatorskich i komponentów systemu grzewczego, na których nie warto oszczędzać. To od nich zależy sprawność, funkcjonalność i bezpieczeństwo działania ogrzewania w Twoim domu!

Przykładową wycenę znajdziesz tutaj <<

Nieprzewidziane wydatki – czy mogą się pojawić?

Jeśli firma wykonująca wycenę podejdzie do tematu sumiennie, odpowiedź brzmi – nie.

Lepiej wystrzegać się wykonawców, którzy zastrzegają sobie możliwość ewentualnego podniesienia ceny już w czasie wykonywania instalacji i prac wykończeniowych.

Niestety na rynku działają nieuczciwe firmy, które kuszą klienta początkową, niską ceną, a już na etapie realizacji zgłaszają konieczność wielu dodatkowych prac i dopłat.

Doświadczony i sprawdzony wykonawca jest w stanie dokładnie przewidzieć takie rzeczy na etapie sporządzania szczegółowej wyceny.

Warto zapamiętać!

  1. Wymiana ogrzewania może oznaczać po prostu wymianę pieca, jeśli Twoja instalacja jest w dobrym stanie.
  2. Za każdym razem koszt wymiany ogrzewania wylicza się indywidualnie.
  3. Wystrzegaj się firm, które nie deklarują jasnego sposobu wyceny i przewidują możliwość podniesienia kosztów w trakcie prac.

Dlaczego Levada?

Levada jest wykonawcą rekomendowanym przez Urząd Miasta Krakowa. Dowiedliśmy swojego profesjonalizmu w trakcie tysięcy instalacji wykonywanych na terenie Krakowa i nie tylko.

Jeśli interesuje Cię fachowe doradztwo sprawdzonej firmy instalacyjnej oraz wsparcie w zakresie pozyskiwania środków na inwestycje z programów dotacyjnych – wypełnij formularz kontaktowy i umów się na bezpłatne konsultacje. Dobierzemy dla Ciebie indywidualne i optymalne rozwiązanie! Zainstaluj kocioł gazowy i ciesz się tanim ogrzewaniem!

Przykładową wycenę pobierzesz tutaj <<